| PiNNoTheGamer a întrebat:

Am o mica(mare) problema.Eu am card cu alocatie la OTP dar se pare ca banca imi ia banii de pe card ca sa plateasca o datorie.Au voie sa faca asa ceva? Si daca da cum pot inchide cardul si la ce banca ar fi cel mai bine? Funda celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate doar ti se pare, nimeni nu are dreptul sa retina alocatia de stat pentru copii, decat intr-un singur caz: pentru recuperarea alocatiei platita necuvenit. In acest sens sunt prevederile L.61/1993, republicata in 2012, citez:
"ART.8.Alocaţia de stat pentru copii nu este impozabilă şi nu poate fi urmărită silit decât în vederea recuperării sumelor plătite necuvenit cu acest titlu."