| Niculae_Luci_1997 a întrebat:

Salut TPU,am o problema mi am pierdut buletinu, ce trebuie sa fac? merg la sectia de politie cu niste acte il decalr pierdut si imi da altul...mrg, pe mine ma intereseaza cam in cat timp eu am nevoie de buletin in 20 de zile pana pe 31,

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pierderea cartii de identitate se anunta la SPCLEP de care apartii (acolo unde ai facut-o), politia n-are nici o treaba cu pierderea, doar cu furtul.
Daca mergi cu un act oficial cu fotografie (permis de conducere, pasaport, etc) atunci vei obtine CI destul de repede. Daca nu ai un act oficial cu fotografie va dura cca 2-3 saptamani, in functie de aglomeratia de la SPCLEP.

| Niculae_Luci_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Deci am sanse sa il iau in 20 de zile?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Niculae_Luci_1997):

Da, ai sanse, dar du-te acum, chiar astazi daca poti, nu mai astepta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci cat mai repede si e posibil ca in 10 zile sa iti rezolve

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să declari pierderea CI la SCLEP de care aparţi!

Apoi depui actele pentru o nouă CI - vezi detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_pierdere.html

"Conform dispozitiilor art. 13 alin. (7) din O.U.G. nr. 97/2005, termenul de soluionare a cererilor pentru eliberarea unui act de identitate este pâna la 30 de zile, acesta putând fi prelungit cu cel mult 15 zile de către seful serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Perioada "medie" este de 7-10 zile :)

Toate cele bune.