| Si_Alexandra_Adrian_1994 a întrebat:

am permisul de mai putin de un an(sunt incepator) si am fost prins de un politist cu o viteza mult prea mare drept urmare mi a luat permisul 3 luni.
Intrebarea mea e daca pot da acel examen pt reducerea pedepsei sau care e treaba cu acel examen

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti da testul 13/15 pentru ca esti incepator asa ca... iei o pauza 3 luni

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind incepator nu poti da examenul, asa ca trebuie sa executi intreaga perioada de suspendare.
In acest sens sunt prevederile OUG 195/2002, rep. in 2006, citez:
"ART. 221. (1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele condiţii:
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de savarsirea faptei;"
P.S. Mereu ma mir si ma intreb ce invata cursantii la legislatie si cum se pregatesc pentru examinare. Foarte multi nu stiu destule prevederi, unele elementare si necesare in circulatia rutiera.

| Si_Alexandra_Adrian_1994 explică:

Ioan, asta stiam si eu dar m-a tot bulversat un prieten spunandu-mi ca a avut permisul luat 3 luni doar ca si el fiind incepator i se adauga o luna gen 4 si ca si eu l as avea luat 4 luni dar daca dau testul si il promovez stau doar 3 luni pe bara.
Si politistul desi a vazut ca sunt incepator mi a zis
Daca in ultimii 2 ani nu ai avut "antecedente"(sau ceva de genul) poti sustine examenul pentru scurtarea pedepsei.
Nu sunt unul dintre aia care a luat permisul pe bani am luat sala cu 25-26 de fiecare data apoi picam la traseu...
Cand in sfarsit am picat la un politist care nu era pe spaga la sfarsit mi-a zis "asa da" si n am avut nici un punct de penalizare