| yAdrian a întrebat:

Am si eu cateva intrebari: Pumnalul(rozeta box), bastonul telescopic, sprayul cu piper, care dintre ele sunt legale?
Atentie! Rog sa raspunda cineva din politie sau ceva de genu'. Va rog frumos am nevoie sa stiu concret deoarece vreau sa lucrez in cadrul armatei si nu trebuie sa am cazierul patat!

Răspuns Câştigător
| Weyland a răspuns:

Spray-ul cu piper este legal. Bastonul telescopic este o armă albă, deci ilegală, la fel ca şi cu "boxul".

Legea 61 din 1991 Republicata
Art. 2. — (1) Constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, dacă fapta nuconstituie o infracțiune mai gravă, următoarele fapte:
1. portul, fără drept, în locurile și împrejurările în care s-ar putea primejdui viața sau integritatea corporală a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea și liniștea publică, a cuțitului, pumnalului, șișului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecționate anume pentru tăiere, împungere sau lovire, precum și folosirea în asemenea locurisau împrejurări a armelor cu aer comprimat sau cu gazecomprimate, a obiectelor confecționate pe bază de amestecuripirotehnice ori a dispozitivelor pentru șocuri electrice;

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.61/1991, republicata in 2011, citez:
"ART. 2
(1) Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă, următoarele fapte:
1. portul, fără drept, în locurile şi împrejurările în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporală a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea şi liniştea publică, a cuţitului, pumnalului, şişului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, împungere sau lovire, precum şi folosirea în asemenea locuri sau împrejurări a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confecţionate pe bază de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru şocuri electrice;"
Dupa cum vezi portul tuturor acestor obiecte este ilegal, cu exceptia spray-ului cu piper.

| Mineツ a răspuns:

Nu sunt din politie, dar toate sunt arme albe (ilegale) cred ca sprayul cu piper este permis cat timp il folosesti in legitima aparare, incerca sa intrebi pe cineva specializat din viata reala, pe TPU sunt multe variante BFT