| ___fmIa a întrebat:

Salut TPU, am si eu nevoie de ajutorul vostru, de curand sotia a plecat de acasa cu cel mic de 3 ani jumate la mama ei, va voi da mai multe detalii iar la sfarsit astept o opinie daca am sansa de a stabili locuinta minorului la mine.
- eu am casa mea bun propiu inainte de casatorie, fosta nu are casa sta la mama ei 5 persoane in 2 dormitoare
-eu am loc de munca stabil de 9 ani 4000+ net, ea la momentul cand a plecat cu cel mic nu avea loc de munca dar propabil o sa se angajeze curand sa dea bine la instanta
-cel mic este inscris la gradinita cu program prelungit aici la mine care se afla la 300m de blocul unde locuiesc
-cel mic are nevoie de sedinte de logopedie deoarece la 3 ani jumate nu vorbeste, la mine se afla la sub 1km cam 2min de mers cu masina, la ea ar fi peste 15km sa il duca la terapie
- a plecat la o luna dupa nunta cerandu-mi juma din bani de nunta, clar nu se gandea la binele copilului ci la bani
-nici eu nici ea nu avem antecedente de furie droguri condamnari
-cel mic nu este sugar pot avea si eu grija de el, am fost cat se poate de activ in viata lui neavand nici un altfel de hoby viciu sa ma tina departe de casa
-cel mic a fost des invatat cu persoane straine la gradinita, logopedie, cand il lasam cu parti bunici nu erau probleme de atasament fata de mama.

Cam atat, am bagat ordonanta prezidentiala pentru stabilirea domiciliului minorului la mine, sotia cand a auzit ca vom merge in sala de judecata a inceput cu amenintari ca n-o sa il mai vad, iar acum nu mai stiu nimic de el de o saptamana, daca e bine, daca traieste, nici la telefon sa il vad, il tine abuziv si nu il duce nici la sedintele de logopedie, ce credeti am vreo sansa sa castig? Sunt disperat nu stiu ce sa mai fac sa imi vad copilul acasa sa am grija de el!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai mai pus aceasta intrebare si ti-am raspuns.
Daca nu ai vazut raspunsul il repet:
Daca cele scrise aici sunt reale ai mari sanse ca instanta sa stabileasca domiciliul minorului la domiciliul tau.
Nu spui daca ai intentat divortul.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i cazul sa te stresezi prea mult fiindca dupa divort se va stabili unde eva sta copil si chiar de ramane la mama lui, tu vei avea dreptul sa-l vezi odata la 2 saptamani sau cum va impacati.

Ce-ti spune sotia este bullshit, fiindca ea de nu isi respecta partea, sa-ti pemrita sa vezi copilul, poate sa ramana fara el.
Dar toate astea se pot rezolva la tribunal, dupa divort!

inca ceva: tu nu poti sa ia grija de micut, fiindca esti angajat, asadar copilul s-ar putea sa ramana la mama, si tu sa-l iei odata la 2 saptamani, doar 2 zile in weekend.

| Sistemulxxl a răspuns:

Castigi sigur. Cauta si 2-3 martori care sa confirme ce spui in sala de judecata.