| Andreikar a întrebat:

Salut TPU, am și eu o întrebare mai interesanta pot zice, iubita mea lucrează la Profi, iar eu mergând acolo sa cumpăr diverse(este foarte aproape de casa) aud de la ea când vine acasă că șefa ei a zis că eu nu am voie in magazin și mai ales că ea nu are voie să mă "servească" cat timp este ea la casa, este normal așa ceva?

Răspuns Câştigător
| SingleForOne a răspuns:

Nu este normal asa ceva, in caz de eveniment de furt, se vede pe camere, se raporteaza la politie si se amendeaza, eventual se concediaza de la munca, si va fi facut un raport in situatia legala a fiecaruia. Da, se poate speria ca furati ceva, dar nu are sens real, logic, legal. La casa se elibereaza 2 bonuri, sunt camere, politia actioneaza repede, poate trece 1-2 zile sau o saptamana, dar tot te va ajunge legea din urma. Deocamdată este ceva ILEGAL ce face acea sefa, ceea ce se numeste interzicerea la lucru (a prietenei tale) si libertate si la relatii personale a unor persoane in magazin fara motiv (pana la urma, pana si betivii intra, adica ce vorbim)... Adica, intr-un magazin din zona mea lucreaza un cuplu in acelasi magazin, ca lucratori comerciali, si nu se aude ceva de complicitate, etc. Sunt legi stricte, clare, unele dure pentru astfel de cazuri - furt + complicitate.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este normal si nici legal, probabil ca sefa ei este foarte banuitoare si crede ca te va lasa sa iesi cu marfa pe care nu o platesti.

| darrio2007 a răspuns:

Sefa isi incalca atributiiile. Daca mergi la Profi ca orice client nu iti poate interzice asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stii ca in cazul asta casiera scoate banii din buzunar la final de zi nu?

suntserios
| suntserios a răspuns:

DEci 56 oameni ti au corectat pana acum rahaturile de raspunsuri?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există lege care să interzică intrarea ta în magazin, dar șefa poate decide că un client nu este dorit în magazin.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu este normal, evident, dar ceva imi spune ca va comportati ciudat daca stie sefa ca sunteti impreuna si a zis asemenea lucruri. Probabil voi stati sa va pupati, stati de vorba, iar iubita ta e acolo la munca.

| Andreikar explică (pentru Aasdfghj):

Nicidecum, cat timp scanează produsele sau etc, mai vb puțin că e normal până la urmă urmei dar după plec, atât, ea nu iese de la casa

| Brizbriz a răspuns:

Da, foarte normal, nu conteaza ca ai sau nu intentii rele, pur si simplu nu se poate avea incredere ca voi nu o sa fiti complici si nu o sa furati ceva, de gen efectiv ea nu scaneaza anumite produse

chestia se practica serios in mai multe domenii, cum ar fi faptul, ca NIMENI care lucreaza la o firma de orice tip de jocuri de noroc, nu au voie sa joace la respectivele jocuri de noroc si nici familiile/apropiatii lor

| Andreikar explică (pentru Brizbriz):

Este o diferență între un supermarket și un cazino, atât timp cât sunt camere și legal nu este prevăzut așa ceva, nu mi se pare normal, mai ales că acea șefa este una foarte "ciufuta" numai cu ea, fiind noua in magazin

| Brizbriz a răspuns (pentru Andreikar):

Lul, PE DRACU'
ai dat funda cui te-a scarpinat la ce vrei tu sa auzi
in practica, camere pana poimarti si SE POATE fura, si mai e si foarte simplu

asa ca practic, poate nu crezi, dar e la latitudinea sefei sa aiba SAU NU incredere in voi, ca o fi legal sau nu

| Andreikar explică (pentru Brizbriz):

Nu, atât timp cât nu exista in lege, in contract, unde trebuie să scrie regulile, in politica magazinului, nu are dreptul nimeni să mă de-a afară chit că sunt prietenul ei, e ca și cum eu că barman sa nu am voie sa servesc prietenii care trec pe acolo, așa că dacă taceai filosof rămâneai, mi-ai arătat că nu ai nici o treabă cu asta și că ai comentat doar sa fie comentat

| Brizbriz a răspuns (pentru Andreikar):

"acum 13 ore | Andreikar explică (pentru Brizbriz):
Nu, atât timp cât nu exista in lege, in contract, unde trebuie să scrie regulile, in politica magazinului, nu are dreptul nimeni să mă de-a afară chit că sunt prietenul ei"

pssst, se pare ca nu stii, atat timp cat nu e o discrimnare vadita, ORICE magazin isi rezerva DREPTUL de a servi sau nu, anumiti clienti

ai dat exemplu cu barmanul, hai sa iti dau un contra-exemplu, cum ti-ar place ca in barul tau sa vina niste boschetari imputiti, care prizeaza aurolac si incep sa vorbeasca, ca si cum ar fi pe camp... ii servesti?!? sau crezi ca legea e de partea lor?!?

prea vadit exemplu, atunci, cauta draga, cauta legea care spune EXACT unde e limita la care un client poate fi servit sau nu, pun pariu ca o sa gasesti ca e la... LATITUDINEA MAGAZINULUI

ghici cine a comentat de dragul de a comenta, pentru ca, crede abureli

| Dvi2002 a răspuns:

Ce naiba? Nu face iventarul? laughing