Întrebare recomandată | AndraaAnd a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cineva : "Sunt functionar public si vreau sa dau examen de promovare in grad. Ca vechime in grad ma incadrez, dar am raport de evaluare profesionala in anul 2008, iar in anul 2009 si 2010 am fost in concediul de crestere copil pana la 2 ani. Am revenit la serviciu in octombrie 2010. La sfarsitul anului nu mi s-a facut raport de evaluare, ci abia in anul 2011. Intrebarea este : Cu raportul de evaluare profesionala din 2008 si 2011 pot sa dau examen de promovare in grad? Perioada de crestere copil se considera suspendare? "
Dau Funda happy

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu poti da examen de promovare acum deorece nu indeplinesti conditia de a avea calificativul "bine" pe ultimii 2 ani calendaristici. Vei putea da examen anul viitor.
2.Pe perioada concediului pentru ingrijirea copilului pana la 2 ani raportul de munca se suspenda.
Poti vedea in L.188/1999, Statutul functionarilor publici, republicata in 2007, cu md.si compl. ulterioare.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Să meargă la Resurse umane pentru a cere toate aceste detalii.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| aiCEVAcuMINE a răspuns:

Da

| xboxbox a răspuns:

Perioada de crestere copil, cred ca se numeste suspendare.Dar nu sunt sigur.