| Pauleboy a întrebat:

Salut, TPU.
am un fost coleg de clasa ( e dus rau, probleme de comportament, cazier ect. )
In ultimele zile a inceput sa ameninte anumite persoane pe facebook, si in seara asta a pus postare ca cauta sa cumpere o arma de foc.
Intrebarea e..ar fi exagerat sa sun la politie, preventiv? stiu ca, daca face rost de arma, trece la fapte.

Răspuns Câştigător
| Demika a răspuns:

Parerea mea este ca er trebui sa fii atenta cu acest individ. Salveaza orice dovada care l-ar putea incrimina si ai grija de tine sa nu afle de aceasta postare. Mai bine mai astepti sa vezi cum evolueaza lucrurile inainte sa suni la politie, dar totusi pastreaza orice dovada cat de insipida sau neinspirata. Fii atenta si pastreazate documentata in ceea ce il priveste. Daca observi ca ar putea face rost de o asemenea arma, anunta politia fara sa mai eziti. Daca nu inseamna ca totul a fost o gluma, dar stii totusi "paza buna trece primejdia rea".winking

13 răspunsuri:
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Calmeaza-te! Respira adanc...

| timilian90 a răspuns:

In primul rand "in seara asta a pus postare ca cauta sa " revizueste greseala! fara suparare dar suna oribil " ca cauta". Iar sugestia mea e sa nu te amesteci, in final iti poti face rau tie. gandeste-te ca si-a luat arma ai sunat la politie, politia nu l-a gasit si ca el te poate gasi pe tine! si in fond nu ai dovezi suficiente, nici nu te-ar baga in seama politia. Daca ai avea dovezi suficiente, filmari de pilda, ar fi o idee sa informezi politia! Numai bine!

| enola11pink a răspuns:

Păi nu ar fi exagerat dacă ai suna la poliţie după ce-şi cumpără arma ca să fii sigură şi un control ca să vadă dacă i se permite în genere să poarte cu el armă, un control nu e nimic exagerat!
se vede că e rău, mi-e frică cînd citesc întrebarea taworried, dacă situaţia e atît de gravă, atunci cred că ar trebui să faci pasul ăsta.winking

| expertulginecolog a răspuns:

Salut conform codului penal
Pentru a lua(cumpara) o arma este nevoie:
-sanatate mintala de fier(sa nu fi avut antecedente penale sau judiciare)
-sa nu aiba probleme oftalmologice
-sa aiba varsta de 18 ani(sa prezinte la magazintul de armament )
Dar nu ar fi rau sa suni dar sa ai grija sa zici doar adevarul deoarece daca minti te poate trage la raspundere pentru marturie mincinoasa
BAFTA

| huuu a răspuns:

Mai bine sa fii precauta
chiar daca el glumeste asta-i va fi de invatatura iar daca vorbeste serios totul se va sfirsi cu bine

| Danyellaaa a răspuns (pentru huuu):

Faptul ca a postat pe facebook nu e motiv suficient sa chemi politia. De pilda, colegul de clasa poate sa spuna ca ai vrut sa faci misto si poti avea yu probleme.

| Pauleboy explică:

Paul eboy...sunt de sex masculin laughing)

merci de sfaturi

| Simona369 a răspuns:

Daca mai continua suspect mai intai spune-le parintilor sau profesorilor sa se intereseze. E posibil sa nu te creada insa pentru a anunta politia trebuie sa ai dovezi clare si reale.

| Danyellaaa a răspuns:

Nu te baga. Gandeste-te la faptul ca putea sa puna mesajul sa sa se dea mare, sa para smecher, oricum chiar daca ar cauta pe bune o arma de foc sunt 90 la suta sigura ca n.o sa faca rost de ea prin intermediul facebook-ului. Daca suni la politie o sa zica aia ca vrei sa faci misto de ei.

| tudormihai2001 a răspuns:

Daca vrea arma de foc ii trebuie permis avizat de politie deci face misto.

| K0sti a răspuns (pentru tudormihai2001):

laughing Asta e calea legala, dar la aia nelegala, nu va ganditi?

| tudormihai2001 a răspuns (pentru K0sti):

Eeeee da' nu se poate. Sunt aberatii prostiile lui asta

| K0sti a răspuns (pentru tudormihai2001):

Nu poti sa stii. Stii cum e, nu te pune cu prostu ca are mintea odihnita.