| mihainet a întrebat:

As vrea sa cumpar de la cineva un moped de 49 cmc (max 45km/h), dar persoana de la care il cumpar, nu are nici un act.
Se poate sa fac cu el un contract de vanzare-cumparare si apoi sa il legalizez la un birou notarial?
As vrea sa stiu daca se poate intocmi acest contract chiar daca vanzatorul nu detine nici un act.

Acest contract se poate scrie si de mana?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fii foarte atent, s-ar putea ca persoana respectiva sa nu-l detina legal.
Se poate incheia un contract sub semnatura privata si apoi sa dai o declaratie la un notar public, prin care declari ca l-ai cumparat in baza acelui contract, ca nu este furat si ca vanzatorul nu ti-a putut preda actele deoarece le-a pierdut. In baza acestor acte vei putea inscrie mopedul la primaria localitatii tale de domiciliu.

1 răspuns:
| decagaby a răspuns:

Salut am si eu un scuter de vanzare tot de 49 cmc