| Anonim420420 a întrebat:

avertismentul ca am mers pe bicicleta fara sa am buletinul la mine se considera antecedent penal?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Buletinul trebuie sa ai tot timpul la tine, mai ales daca circuli cu bicicleta sau chiar pe jos sau in zone unde umbla putini oameni.
Daca ti se intampla vreun accident, pe baza buletinului pot afla cine esti, unde stai si - la nevoie - sa intre in bazele tale medicale sa vada daca primesti vreun tratament.

Avertismentul este inaintea amenzii. Daca te vor mai gasi fara buletin, poti primi amenda pentru contraventie.

Antecedent penal are cineva doar daca a fost condamnat de judecatorie (la inchisoare).

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazierul judiciar (ca sa constituie antecedent penal) se inscriu doar condamnarile penale pentru infractiuni, ori tu n-ai savarsit nici o infractiune.
Avertismentul este doar o sanctiune contraventionala, astfel ca nu se inscrie in cazierul judiciar si nu poate fi socotit antecedent penal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aia nu e o infractiune

| anonimg a răspuns:

Nu. Poate te referi la faptul ca poate fi trecut in cazier? Nicidecum.
Nici un avertisment nu este antecedent penal.
http://www.dreptonline.ro/......rebare.php

| Alexul99 a răspuns:

Advertismentul? in nici un caz.
Totusi, este bine sa ai buletinul la tine in orice caz, nu doar cand mergi cu bicicleta.