| ZoLd a întrebat:

Azi de dimineata m-am trezit cu ANAF-ul la poarta.
Ca am lucrat in constructii fara autorizatie.
Eu am declarat ca am lucrat la cumnatul meu la casa si ca nu i-am luat bani pe ce am lucrat.
Ce mi se poate intampla? eu stiam ca am voie sa lucrez la rude apropiate...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai voie sa lucrezi la oricine, atata timp cat faci munca voluntara.
Daca lucrezi platit atunci trebuie sa declari venitul obtinut si sa platesti contributiile la sanatate si impozitul pe venit.
Cred ca cei de la ANAF nu te-au cautat chiar degeaba, pesemne ai fost reclamat. Daca cumnatul sau altul la care ai lucrat declara la fel ca tine atunci nu patesti nimic. Daca declara ca te-au platit poti fi acuzat de evaziune fiscala.

1 răspuns:
| Codrinn69 a răspuns:

Ideea este sa declare si el la fel, iar daca stii ca asta ai facut, nu patesti nimic.