| yAdrian a întrebat:

Care e diferenta intre procuror si judecator?
Unul este mai "înalt in grad" ca sa spun asa?
Vreau toate difetentele ( ce face unul si celalalt nu, atributii, etc )
Dau funda celui mai explicit raspuns!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| johnnny123 a răspuns:

Au atributii diferite, nu este unul mai "inalt in grad" decat celalalt.

Procurorul reprezinta acuzarea. Acesta efectuează urmărirea penală, aduna probe si sesizează instanțele judecătorești.

Judecatorul trebuie sa fie impartial, sa asculte argumentele ambelor parti (acuzarea si apararea), sa audieze martorii, sa verifice probele care-i sunt puse la dispozitie, apoi sa pronunte o hotarare.

Judecatorul nu se implica in treaba procurorului, nici procurorul in treaba judecatorului.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Judecatorul este cel ce judeca. El este suprem in justitie si infaptuieste justitia (dreptatea). Sub el se afla avocatul si procurorul. Avocatul este al apararii si ar trebui sa-i apere pe vinovati indiferent ce vina au acestia. Procurorul este avocatul acuzarii si actioneaza numai in cazuri in care este implicat statul. De exemplu daca unul a furat de la altul 10 lei nu intervine procurorul. Se cearta avocatii apararii ale celor doua parti impricinate. Astea se numeste judecata in civil. Daca, insa, este caz penal (bataie, crima, talharie, furt cu sume mari, droguri, etc) intervine si procurorul dar si avocatii partilor impricinate. Avocatii si procurorii nu infaptuiesc justitia ci ajuta la infaptuirea ei.

| calitro a răspuns:

Ambii sunt magistrați. Judecătorii îşi exercită funcţia în cadrul instanţelor judecătoreşti iar procurorii în cadrul parchetelor de pe lângă instanțe. Există o diferență imensă între cele două profesii însă admiterea este la fel pentru ambele. Găsești mai multe aici -> http://www.admiterejustitie.ro/magistrat.php