| Mariennn a întrebat:

Salut TPU care sunt consecintele pentru un minor daca se imbata intr-un spatiu privat si provoaca galagie in timpul noptii pe strada? sau consecintele medicale

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de varsta minorului.
Daca are sub 14 ani nu raspunde contraventional, asa ca nu va fi amendat, in schimb poate fi amendat un parinte pentru lipsa de supraveghere.
Daca are peste 14 ani va fi amendat, pentru conturbarea linistii publice, in baza L.61/1991.
Urmari medicale pot fi durerea de cap, lesin, mahmureala, lovire de la cazaturi sau altercatii cu altii.

| Violleta2022 a răspuns:

Un copil beat poate face coma alcoolica si poate ajunge in spitalul de urgenta fiindca ficatul inca nedezvoltata al unui copilas nu poate procesa alcoolul.
Legal este interzis minorilor sa cumpere sau sa cosume alcool, asdar se poate investiga cine a dat alcool acelui minor si va fi tras la raspundere, amendat, ridicat licenta de vanzare a alcoolului samd.
Nu mai spun ca parintii sunt direct responsabili de copilul lor pe care nu l-au supravegheat, deci pasibili de amenda.

| gabicoo a răspuns:

Durere de cap și pentru minor (efect fizic) și pentru părinți - vor plăti amendă (efect juridic).

| LisaJulie a răspuns:

Vei fii dus la secție de polițiști și apoi la spital!