| robi1990 a întrebat:

cati soldati are armata romana avand in vedere ca suntem membri nato, in mod normal ar trebui sa aveam 5%-10% din populatia romaniei adica un milion de soldati cel putin, am auzit ca Romania are cu greu 75.000 de soldati angajati, si daca izbucneste un razboi, aia 75.000 de soldati angajatii isi iau concediu? sa nu mai vorbim de avioane de lupta si nave de razboi care is la pamant si putine. Intrebarea mea este am fi pregatiti de un razboi sau ne bazam pe aliati?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Romania e praf si pulbere cand se aude de razboi, recrutari se fac in masa dar lumea nu are dragoste fata de patrie

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe timp de pace nu cred ca sunt tari care sa aiba soldati in procentajul indicat de tine. Nici cand serviciul militar era obligatoriu nu aveam atatia soldati, cu atat mai putin acum, cand armata este formata din profesionisti. Se poate asta numai pe timp de razboi.
In prezent sunt cca 75.000 militari.
Bineinteles ca, intr-un eventual razboi, ne bizuim pe aliati, tocmai de aceea am intrat in NATO.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ai ma? stefan a batut 100 000 de turci cu 10 000 de moldoveni.au nu stii ca romanul are zece vieti, in pieptu-i de arama? si eroii nostri au cazut mereu cu arma in mana si cu fata la Dusman? nu prea stiu cu ce i-a ajutat, fiindca normal dusmanul trebuia sa cada, da acuma ...na,ce sa mai facem?

| Țoglă a răspuns:

Cei 75000 de soldați nu au cum să-și ia vacanță. Pentru ce mama naibii să-și ia vacanță la un eveniment care se întâmplă odată la 50/100 ani?
Noi nu putem face nimic din punct de vedere militar, ne bazăm pe NATO, că doar și eu un mare interes să apere frontierele, atâta timp cât pe aceste granițe NATO se extinde vertiginos prin Ucraina și Moldova.