| reeebook a întrebat:

daca mi-am pierdut buletinu cat dureaza sa-mi fac altul? trebuie sa-l dau disparut sau cum?
Ps : la 16 ani imi face ceva daca l-am pierdut?

dau funda multumesc

Răspuns Câştigător
| icEmaN10 a răspuns:

Mergi la politie il declari pierdut ( eventual dai si in ziar ca ai pierdut buletin numele... il declari nul) Si iti va face politia altul contra cost happy Nu stiu sigur cat costa cred ca in jur de 50-100 lei happy Bafta si fi mai atent!

| reeebook explică (pentru icEmaN10):

Dureaza mult sa-mi fac altu? ca aveam nev pentru el la banca...

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pierderea cartii de identitate (sigur nu ai avut buletin de identitate) trebuie declarata la SPCLEP de care apartii si o sa-ti faca o noua CI. Te pot amenda cu 12, 50-25 lei, dar nu este obligatoriu, pot sa-ti dea si un avertisment, depinde de functionarii de acolo.
Durata este aceeasi ca la eliberarea primei CI, de cca 15 zile.

| DenissaGyöri a răspuns:

Inainte de a merge la politie, dai o declaratie in ziarul local si il declari ca fiind nul, apoi mergi la politie si faci o cerere. Evident e contra cost. costa cam 50 lei happy..si in decurs de 15 zile, ti se elibereaza buletinul happy