| 10Bubico a întrebat:

Daca primi semestru la liceu îți iese media 4 la o materie sau mai multe ramai corigent primu semestru? Dai corigenta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Corigent ramai numai la sfarsitul anului scolar, daca nu obtii media anuala de cel putin 5, media de pe primul semestru se poate remedia in sem.II.
Daca ramai corigent la mai mult de 2 materii ori nu reusesti la un examen de corigenta atunci repeti anul.
Conform ROFUIP, citez:
"ART. 201.(1) Sunt declaraţi corigenţi elevii care obţin calificative "Insuficient"/medii anuale sub 5, 00 la cel mult două discipline de studiu, precum şi elevii amânaţi care nu promovează examenul de încheiere a situaţiei şcolare, la cel mult două discipline de studiu.
(2) În cazul în care curriculumul este organizat modular, sunt declaraţi corigenţi:
  a) elevii care obţin medii sub 5, 00 la modulele ce se finalizează pe parcursul anului şcolar, indiferent de numărul modulelor nepromovate;
  b) elevii care obţin medii sub 5, 00 la cel mult două module care se  finalizează la sfârşitul anului şcolar, precum şi elevii amânaţi care nu promovează examenul de încheierea situaţiei şcolare, la cel mult două module.
  (3) Pentru elevii corigenţi, se organizează anual o singură sesiune de  examene de corigenţă, într-o perioadă stabilită de Ministerul Educaţiei Naţionale.
  (4) Pentru elevii corigenţi menţionaţi la alin. (2) lit. a), se organizează şi o sesiune specială de examene de corigenţă, în ultima săptămână a anului şcolar. Media fiecărui modul, obţinută în cadrul sesiunii speciale de corigenţă, este şi media anuală a modulului.
  ART. 202.(1) Sunt declaraţi repetenţi:
  a) elevii care au obţinut calificativul "Insuficient"/medii anuale sub 5, 00 la mai mult de două discipline de învăţământ/module care se finalizează la sfârşitul anului şcolar. Prevederile se aplică şi elevilor care nu au promovat, la mai mult de două module, la examenele de corigenţă în sesiunea specială, organizată în conformitate cu art. 201, alin. 4.
b) elevii care au obţinut la purtare calificativul anual "Insuficient"/media anuală mai mică de 6, 00;
  c) elevii corigenţi care nu se prezintă la sesiunea de examen de corigenţă sau la sesiunea specială prevăzută la art. 201, alin. (4) sau care nu promovează examenul la toate disciplinele/modulele la care se află în situaţie de corigenţă;
d) elevii amânaţi care nu se prezintă la sesiunea de încheiere a situaţiei şcolare la cel puţin o disciplină/modul;
  e) elevii exmatriculaţi, cu drept de reînscriere; acestora li se înscrie în documentele şcolare "Repetent prin exmatriculare, cu drept de reînscriere în aceeaşi unitate de învăţământ sau în altă unitate de învăţământ", respectiv "fără drept de înscriere în nicio unitate de învăţământ pentru o perioadă de 3 ani".

2 răspunsuri:
| alexandrualind a răspuns:

Doar la sfarsitul anului. Daca iti iese de exemplu 3 la sport in sem.1 si in semestrul 2 iei 7 nu ramai. Daca iei 6 sem.2 ramai corigent. Daca ramai corigent la 3 materii ramai repetent.

| BobiTheBoi a răspuns:

Daca ramai corigent primul semestru, la maxim 2 materii dai corigenta in smestrul 2. Daca ai ramas la 3 materii esti din start repetent. Si ramai repetent daca ai media la purtare 5 sau mai putin.