| Zozohun a întrebat:

Dacă sunt programator și vreau să muncesc pentru o companie din U.S.A. de acasă (adică din România), am nevoie de viză?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De viza ai nevoie doar daca vrei sa intri in SUA. Poti lucra linistit de acasa fara nici o viza.

| darrio2007 a răspuns:

Programator la 16 ani? Bravo!

| zilog a răspuns (pentru darrio2007):

Eu cred ca pot exista programatori buni la 16 ani!
Eu la 15 ani am facut un program complex de 999 pagini A4 de
ce analiza ultimile 16 extrageri de la lotoprono 4/49
si spunea care numere au iesit cel mai des si in ce ordine
Aveam un HC fabricat in România la IceFelix in București în Pipera
3, 5MHz 48 KB RAM si in loc de HDD avea casetofon cu casetă audio

| zilog a răspuns:

Vreau doar să te aplaud pentru că vrei sa pleci din RomMania!
Dacă vor ei să te angajeze o să îți obții viza mult mai ușor dacă iau ei legătura cu ambasada Americii In România
șî ai deja un contract semnat cu ei dinainte sa te duci la interviu
sunt sansele mai mari să obtii viza
sau mergi in harghita si covasna
spui ca ești țigan CIANGĂU și că vrei să te înscrii în UDMR
și le ceri cetățenie ungureasca maghiară
si cu cetățenia maghiară poți să pleci în america fara viza!

| darrio2007 a răspuns (pentru zilog):

Vrea sa lucreze din Romania. Ce sa faca cu viza?

| Sophieka a răspuns:

La gandirea pe care o ai, cred ca nu ai nici 10 ani...

| Balalau95 a răspuns:

Sigur, si ca sa te gandesti la USA iti trebuie viza, si daca, cauti pe google (care e american) iti trebuie viza, altfel te aresteaza

si, mai ales, te cred ca esti programator, TOTI PROGRAMATORII SUNT DUSI CU SORCOVA, si, chiar stiu ce spun, lucrez cu programatori la mine in firma

insa hai sa iti dau si raspunsul, ca sa intelegi cat de pe dinafara esti: definitia unei vize este ca iti trebuie NUMAI cand intrii in tara respectiva... aaaaaa... FIZIC, NU ONLINE

| hacktek a răspuns:

Nu ai nevoie de viză, ai nevoie de minte... sad

| Jidvei a răspuns:

Ba' Gica, daca mai minti o sa iti creasca nasul.

| Emengir a răspuns:

De viza nu ai nevoie, insa e posibil sa fii supus sistemului fiscal si de taxe din SUA, vei fi nevoit sa platesti taxe statului american.