| Shin0bi a întrebat:

Salut tpu.In anul 2014 am absolvit,am luat ajutor de somaj pana in octombrie 15, apoi m-am angajat pana pe Ianuarie 16 2014, exact trei luni am fost angajat.Am dreptul de a lua somaj?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cred ca da. M-am uitat si am inteles ca se suspenda pe perioada incadrarii in munca de cel mult 12 luni. Deci ai fost suspendat si acum poti sa mergi cu dovada de la firma si sa-ti reia plata. Pacat ca nu-ti raspunde Ioandelasal. El se pricepe foarte bine. Oricum, daca mai ai nelamuriri mai bine intri pe siteul avocatnet.ro. Iti faci un cont si le pui acolo. Sunt oameni pregatiti in domeniu. Nu te costa nimic.
Uite si aici: http://www.think-business.ro/despre-indemnizatia-de-somaj/

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.76/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.45. (1) Suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
c) la data încadrării în muncă, conform legii, pe o perioadă de cel mult 12 luni;
(3) Repunerea în plată, după suspendarea în condiţiile alin. (1) lit. b), c) şi e)-i), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai târziu de 30 de zile calendaristice de la data încetării situaţiei care a condus la suspendare."
Va trebui sa mergi la AJOFM si sa depui o cerere de repunere in plata. Vei primi indemnizatie de somaj pana la expirarea perioadei initiale de 6 luni, in continuarea somajului primit ca absolvent.

| Shin0bi explică:

Deci asta inseamna ca daca ma duc la ajofm, cu acte care dovedesc ca am fost suspendar de la locul de munca, inseamna ca voi primi indemnizatia de somaj pana la expirarea celor 6 luni initiale?