| Stefan11151 a întrebat:

Salut TPU, in baza unui proces verbal mi-a fost retinut permisul pentru 90 de zile pe motivul de neacordare de prioritate, in legislație, observ ca se acorda totusi 60 de zile.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil ai fost incadrat la art.102, alin.(3), lit.g) din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
  "(3) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
g) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere sau depăşirea, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care au rezultat numai avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;"
De asemenea se poate sa fi fost sanctionat pentru 2 contraventii care atrag suspendarea dreptului de a conduce, una pe 60 de zile si una pe 30 de zile.

| goguPatent a răspuns:

Ce scrie in procesul verbal?
pentru ce te-au sanctionat?