| P3trutz a întrebat:

In seara de Ajun eu cu prietenii mei ne plimbam pe strada, 2 baieti cunoscuti ne cheama in curte la ei, noi intram, dam salut cu ei, la care ei ne zic sa intram in casa sa bem un pahar cu vin, noi intram in casa, iar ei fiind beti devin agresivi, incepem sa ne luam la bataie, iar cand iesim in strada unul dintre ei arunca cu o scandura dupa noi, un prieten de-al meu ea scandura si o arunca inapoi la ei, iar scandura a venit in geam si s-a spart. In seara aceea a fost politia pe-acolo, s-a uitat cu lanterna si a vazut ce s-a intamplat. Ce ni se poate intampla noua daca ne cheama la postul de politie?

Răspuns Câştigător
| elyfel a răspuns:

Pai o sa va intrebe cum s-a petrecut incidental si cel care a spart geamul va primi amenda si propietarul poate depune plangere si atuncea o sa die mai incurcata situatia.Cel mai bine e sa cadeti la un comnu de accord cu oamenii aceia si incercaci sa ii evitati

5 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Daca depun plangere penala o sa te traga la raspundere pentru repararea prejudiciului + amenda (ca ai deranjat organele statului). la randul tau poti depune plangere pentru loviri si alte violente, in urma unui control medico-legal, si pentru 189 c penal (lipsirea de libertate in mod ilegal). dar dupa cum suna povestirea ta o sa va trimita politistul acasa cu ideea impacarii, ca e o prostie de caz...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii platiti geamul

| NDC12 a răspuns:

Probabil va pune sa platiti geamul, si o mica amenda

| Marius511 a răspuns:

Ei vor fi acuzati de sechestrare de persoane si risca ani de puscarie.

| Valentin_Kojovici_1985 a răspuns:

Daca cei care sunt propietari de drept fac plangere, este distrugerea propietatii, vandalism, se da cu suspendare daca nu exista antecedente, cel mai indicat mergeti si spuneti ca vreti sa platiti reparatiile si sa va intelegeti. Daca nu se face plangere nu patiti nimic, daca politia nu va stie datele este foarte greu sa va puna acuzatii doar pe ce zic propietarii fara martori, daca au martori se schimba situatia.
Sfat: vorbiti cu ei si schimbati geamul pe cheltuiala voastrawinking