| AndreiCraiova a întrebat:

Intrebare: daca sotia mea e gravida, trebuie sa anunt si eu la locul de munca? Ma pot da afara in perioada aceasta? Stiu ca mamele sunt protejate, dar si tatii aduc venit in casa. Exista vreo lege?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti anunta dar nu este obligatoriu. Si poti fi concediat, pentru motivele prevazute in Codul muncii, nu are nici o legatura graviditatea sotiei cu contractul tau de munca.

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Dacă erai tu gravida, avea sens, dar așa...hee hee

| aditimus a răspuns:

Daca ea nu lucreaza si doar tu aduci venitul nu te pot da afara.
Pana nu se naste copilul nu exista nici o lege sa te ajute ci doar pe sotia ta care o protejeaza statul.

| johnnny123 a răspuns (pentru aditimus):

Unde scrie ca nu te pot da afara daca doar tu aduci venitul in familie?

Daca firma este fortata sa faca restructurari pentru ca nu mai are venituri si deci nu are de unde plati salarii, doar nu o sa fie obligata sa faca imprumuturi ca sa te plateasca pe tine.

| aditimus a răspuns (pentru johnnny123):

Verifica in contractul de munca semnat de tine, sigur ai o copie acasa.
Trebuie sa fie stipulat acolo.

| johnnny123 a răspuns (pentru aditimus):

Iti garantez ca nu exista niciun contract de munca in care sa scrie ca nu poti fi concediat.

Poate sa scrie ca in cazul terminarii contractului ai dreptul la anumite compensatii, dar nu poate scrie ca nu poti fi concediat. Oricine poate fi concediat, nimeni nu are asigurat un job pe vecie. Cel putin nu in mediul privat.

Pana si Steve Jobs a fost la un moment dat concediat de la Apple, companie pe care o fondase.

| ancaval a răspuns:

Lege, pentru ce?