| IonutCG90 a întrebat:

Salut TPU,

~Întrebare: Voi credeți(DA) sau NU că statul are nevoie de împrumut pentru că nu produce suficient pentru pensii?

~Vă rog fără divagări, fără comentarii lungi și plictisitoare, doar DA sau BA. Atât. Mulțumesc anticipat!

~Eu răspund clar, NU.

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

NU!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand NU statul "produce" suma necesara platii pensiilor ci aceasta este colectata de la cei care platesc CAS din veniturile pe care le obtin si pentru care datoreaza aceasta contributie.
Teoretic, prin bugetul asigurarilor sociale pe acest an, este acoperita plata pensiilor, nu stiu cum o sa fie cu practica, respectiv executia bugetara.

| flixbuster a răspuns:

DA - altfel intra in incapacitate de plata:

http://www.ziare.com/......le-1522174

| Dorotheea21 a răspuns:

Toate statele se imprumuta la institutii financiare sau la populatie, prin obligatiuni.
Numeste o tara fara datorie publica sau de alta natura, si ma mut imediat.winking