| Toderascu_Andrei_1998 a întrebat:

Întrebareamea este: ddacăai primit un avertisment pentru traversare neregulamentara asta se considera antecedent penal? Mulțumesc, dau funda!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se considera antecedent, deoarece traversarea neregulamentara este doar contraventie si avertismentul este doar o sanctiune contraventionala iar antecedente sunt doar sanctiunile penale, aplicate prin hotarari definitive in materie penale de catre instantele de judecata, pentru savarsirea unor infractiuni.