| ___fmIa a întrebat:

Salut TPU, ma confrunt cu un eveniment neplacut, sotia a plecat de acasa si mi-a luat si copilul, dupa 5 zile am depus cerere pentru ordonanta prezidentiala pentru a ne judeca de urgenta pentru stabilirea locuintei copilului, va voi da unele detalii iar la final astept unele sfaturi, concluzii daca am vreo sansa sa castig custodia copilului.
- cel mic are 3 ani jumate
- eu am casa propietate personala dinainte de casatorie, ea nu are casa, sta la parinti.
- apartamentul meu are 2 dormitoare si living doar pentru mine si copil, locuiesc singur acum, ea sta la mama ei unde are 2 dormitoare la 5 persoane.
-eu am loc de munca stabil de 9 ani, venit peste 4500 lei, ea a fost casnica 1 an jumate in prezent nu are nici un venit.
- casa mea este situata in zona de top (intr-un km se gasesc scoala, cresa, sedintele de logopedie ale copilului, parc absolut tot, tot), la ea este putin mai departe
- copilul are intarziere in dezvolare si face frecvent sedinte logopedie care dau rezultate bune, eu il pot duce ca este foarte aproape de mine, la sub 1km la ea peste 15km.
- este inscris la gradinita unde locuiesc eu, la mai putin de 300m de apartamentul meu
- nu am istoric agresiv, mereu pasnic, calm chiar si cand ne certam, nici ea nu are istoric agresiv, droguri sau altele
- nu este deschisa la comunicare si foloseste copilul drept razbunare nelasandu-ma sa am legaturi personale cu el, ba chiar am primit amenintari ca n-o sa il mai vad un an de zile, eu sunt deschis la un program sau asa natura incat copilul sa aiba si mama si tata.
-am mai mult poze, video, inregistrari cu certurile noastre in care rezulta ca niciodata nu se gandea la binele copilului
- motivul despartirii find acela ca nu ii suporta pe parintii mei, punandum-a sa aleg intre ea si ei desi i-am propus sa nu aiba ea nici o legatura cu ei, dar sa ma lase sa ii respect doar eu ca sunt parintii mei si imi dadeau peste 3000 lei lunar ca sa am grija de familie pentru ca ea era casnica si nu imi ajungeau banii sa le fac poftele ei si la copil.

Acum la final cei care ati trecut sau persoane care sunteti avocati, ce credeti voi putea stabili locuita copilului la mine? Asta e tot ce ma intereseaza sa il cresc bine si frumos sa nu duca lipsa de nimic, nu caut razbunari si sunt deschis la un program in binele copilului, astept sfaturi, concluzii, strategii pentru a reusi sa imi aduc ceea ce iubesc acasa la el

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca situatia descrisa este reala atunci ai mari sanse, poate chiar 100%, sa fie stabilit domiciliul copilului la tine.
Angajeaza-ti un avocat bun, unul specializat pe dreptul familiei si sansele tale vor creste.