| coadadematura a întrebat:

Salut TPU!
O persoana (baiat/fata) care detine o legitimatie care atesta ca practica sport de contact (oricare) este considerata "arma alba"? Adica daca aceasta persoana porneste o bataie si actioneaza in ofensiva nu in legitima aparare, se considera situatie agravanta si este tentativa de omor?
Daca dati raspuns pozitiv, va rog sa dati link sau copy paste si cu un fragment din textul
legal, daca gasiti. Multumesc!

1 răspuns:
| gabicoo a răspuns:

Da. Coada de mătură este considerată și armă albă (pentru gospodine) și mijloc de transport (pentru babe)!