| xPaul001 a întrebat:

Peste o luna fac 17 ani, urmeaza sa termin clasa a X-a si citisem pe net ca as putea sa dau de carnet. Un prieten mi-a spus ca pot, dar doar daca sunt insotit de cineva care are cel putin 10 ani de experienta... Dar vreau sa stiu exact ce trebuie sa fac.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu unde ai citit dar nu este chiar asa, depinde ce categoria vrei sa obtii.
Categoriile AM, A1 si B1 se pot obtine de la 16 ani dar alte categorii, inclusiv categoria B (banuiesc ca de asta intrebi) se pot obtine de la 18 ani sau mai mult. Scoala de conducere pentru orice categorie se poate incepe cu 3 luni inaintea implinirii varstei minime pentru categorie dar examinarea se poate sustine abia dupa implinirea varstei minime prevazute de legislatia rutiera. In cazul categoriei B scoala se poate incepe la 17 ani si 9 luni.

2 răspunsuri:
| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Dosarul il poti depune cu 3luni inainte de a implini 18ani. Sincer, nu iti recomand.
Iti zic si de ce.
Deoarece o sa schimbi buletinul, pe dosar o sa fie alta serie de buletin, fata de cea noua(de buletinul de 18ani), si trebuie alte acte duse la scoala de soferi.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Nup,gresesti foarte mult.Carnetul se da la 16 respectiv 18 ani.
La 16 ani -soferul nu are voie sa conduca vehicule cu capacitati cilindrice mari ( ex 125 cmc la motor).
La 18 ani - scoala se incepe cu cateva luni inainte imlinirii varstei de 18 ani (cred ca la asta se referea).
Tu in momentul de fata poti da de carnet cam peste 9 luni.