| anonim_4396 a întrebat:

Pot da de permis la categoria A la 24 de ani? Sau trebuie sa am si A1, A2....eu am permis de conducere categoriile AM, B si B1 din 3 iunie 2015, pe internet scrie ca de la 24 ani pentru categoria A si 20 de ani daca persoana are experienta de minim 2 ani pe categoriile A1, A2, deci pot da de permis categoria A la 24 ani fara sa am categoriile A1 si A2?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai citit atent. Pentru a obtine categoria A sunt 2 conditii alternative:
-sa ai varsta de cel putin 24 de ani.
-sa ai cel putin varsta de 20 de ani si 2 ani in categoria A2. Nu scrie nicaieri de A1.
Conform Codului rutier, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;"
Daca ai 24 de ani nu se cere sa ai o alta categorie, poti obtine direct categoria A, bineinteles dupa ce faci scoala de conducere si reusesti la examinare.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Mersii frumos, am 23 la anul asta in noiembrie fac 24 si vreau sa dau si de A

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai 24 ani nu mai e nicio restrictie, poti da linistit de A

| Username18384819483 a răspuns:

Sau dacă vrei sa nu mai dai de A poți aștepta până se va băga acea lege care zice că persoanele cu categoria B vor putea conduce motociclete de 125cc, acum depinde de tine