| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU sunt clasa a 8 a si ma tem ca nu pot intra in examen, la jumatate din clasa ne a dat 2 la mate pentru ca nu facusem tema ( asta fiind joi), ne anuntase ca luni v-om da un test, ne da testul si majoritatea clasei a luat 4, notele nu le-a trecut in catalog dar le-a trecut intr-un carnetel de al ei
Sunt sanse sa nu intru in examen?
Ideei ce as putea face?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai de ce sa-ti fie frica, prezenta la examenul de evaluare nationala nu este conditionata de o nota la teste si nici chiar de mediile avute, cu o singura exceptie: sa ai medii anuale de trecere (cel putin 5) la toate materiile, respectiv sa promovezi cl. a VIII-a. Daca promovezi nimeni nu are dreptul sa te opreasca sa sustii examenul de evaluare nationala.