| AlexGGH a întrebat:

Salut TPU! Sunt un elev de 17 care vrea sa dea la Facultatea de Drept, si mai apoi sa devina judecator. Intre timp, studiind pentru Bac, la istorie, am ajuns in sfera politicului si a inceput sa se dezvolte in mine o dorinta de a ajunge in parlament, as prefera senator si eventual un rang mai mare (nu stiu cum functioneaza lucrurile pe acolo). Intrebarea mea este: Daca devin judecator, pot deveni mai tarziu parlamentar? Din cate am inteles, un judecator nu poate ocupa vreo functie de acolo, insa nu stiu. As fi dispus, cred, sa renunt la functia de judecator, dupa ceva timp, si sa devin parlamentar.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca demisionezi din functia de judecator.
Cele doua funtii, parlamentar si judecator, sunt incompatibile, facand parte din puteri diferite, respectiv legislativa si judecatoreasca.

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Un judecator nu poate ocupa nicio alta functie, nu poate sa aiba niciun venit suplimentar, niciun alt job. Poti demisiona dupa vreo 10 ani si te poti face parlamentar.