Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Tatal meu a decedat in luna februarie a acestui an. Eu cu mama a trebuit sa fac succesiunea (eu sunt minor) si acum avem pe numele nostru: garsoniera, o masina si niste pamant la tara. Problema e ca masina e o simpla dacie. Eu nu am 18 ani sa pot lua carnetul sa o conduc si vrem sa o vindem. Eu am curator pe nasul meu. Ce trebuie sa fac pentru a o vinde, nu valoreaza mai mult de 500-600 euro sau stiu ca era un program rabla sau ceva de genul acesta... in ce consta? ce trebuie sa fac pentru a o da macar la rabla? primesc vreo suma de bani sau altceva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O puteti vinde, mama ta si cu tine asistat de curator.
Programul Rabla s-a terminat pentru anul acesta dar cred ca o sa fie si anul viitor. Nu se primea bani ci un voucher de 3.800 lei, acesta se putea vinde cu cca 2.000 - 2.500 lei unei persoane care vroia sa-si cumpere masina.

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Condoleante.Domnul sa va poarte de grija.

| Viorel_Gabriel_1993 a răspuns (pentru EmaS):

Lasa ma condoleantele...nu il intereseaza pe el asta,, spune-i cum intra in posesia banilor! poate chiar el l-a omorat pe tacso sa ia banii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O vinzi. Poti pune anunturi pe site-uri. Condoleante!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pastreaz-o

| RainboyDash a răspuns:

Vinde-l pe un site ca ebay sau okazii

| Laurretta a răspuns:

O vinzi. poti pune anunturi pe site-uri. Condoleante!

| Florincrap a răspuns:

Sincere condoleante!

| Andr3y007 a răspuns:

Condoleanta!

| myruna2012 a răspuns:

Daca esti minor, nu ai drepturi legare doar cineva MAJOR.

| RaR a răspuns:

Cauta clienti, posteaza anuntul pe site-uri de vanzare-cumparare.

| white2 a răspuns:

In primul rand condoleante si sa-i fie tarana usoara. Recomandarea mea e sa o vindeti (cel mai simplu 2 afise pe masina DE VANZARE sau pe net cu 2-3 poze) Programul rabla este pentru cei care vor sa cumpere o masina noua!
Cu respect.

| Maddiex3 a răspuns:

Condoleanţe! Şi în legătură cu maşina, ar fi bine s-o vinzi. Am auzit că primeşti un voucher, dar nu ştiu dacă este adevărat.

| SpeciMen a răspuns:

Condoleante!

| emiliaalexandra a răspuns:

Daca o dai la rabla primesti un vaucher. Acesta poti sa il vinzi dar nu o sa primesti pe el mai mult de 1800-2300 de lei asa ca mai bine o dai nasului tau

| Ingerulrebel a răspuns:

Salut 1 : condoleante! 2 : pune un afis pe ceva si scrie acolo : vand masina dacia ( si pretul masini si pe urma ori unde se afla garsoniera ori numarul de telefon ca sa vina sa iti dea bani si sa o ia ori sa vi tu unde a zis ca va intalniti si sa ia masinasi sa iti dea bani! sper ca te-am ajutat funda?

| KindduOullie a răspuns:

Faceti actele si o vindeti

| Gyganzie a răspuns:

AI RASPUNSUL DE CARE AI NEVOE:
Pentru rabla nu mai sunt tichete pe luna Decembrie eventual anul viitor, sa zicem ca te duci la Rabla (SC Remat) intrebi pe cei de acolo cine e seful, il cheama ii spui ca ai o dacie si vrei sa o dai, ei iti spun asa: aduo in fata curtii noastre si te sunam cand sa o bagi uncurte, presupun ca mama ta ar trebui sa se duca, si cu vaucherul acela dai anunt in ziar sau o cunotinta care vrea sa isi ia masina noua si il dai, eu l-am dat cu 13 milioane voucherul, iar ala care isi cumpara masina cu vaucherul tau (masina noua) plateste paremise 40 milioane mai putin, nu mai stiu ce valoare are vaucherul da parca 40 mil cam asa 35- 30, deci nu sar merita sa o daI la rabla 2013, sfatul ar fi duo la spalat exterior, inerior si vindeo, daca masina cos5a 500-600 euro, tu cere 700 iar ala o sa zica 600 sau 500. (Condoliante)

| Sorin987 a răspuns:

Condoleante! Legendele mor mereu tinere!

| KidDDDDDDD a răspuns:

Condoleanţe, ce să mai spun, numai spun nimic, că ce am vrut să spun, s-a spus deja. happy

| alex99dragan a răspuns:

Condoleante! O duc la programul rabla care incepe iar, si iti da voucher! Multa sanatate!

| maretare a răspuns:

Da intr-adevar nu valoreaza cinestie cat dacia,o poti vinde fara nicio problema, daca o dai la rabla nu iei decat un tichet, asa ca o vinzi si ati ie bani pe ia atat cat valoreazasau poti vorbi cu cineva care mai are tichet de la rabla si vrea sasi ia masina daua si dai tichetul,, ai grija sa nu te pacalesca cineva cai veche ca nu are cinestie ce, mare grija.

| miruna2005 a răspuns:

Ok;-D

| fgdsjlgahljgfc a răspuns:

Da...o poti vinde prin programul tabla.