| AlexGGH a întrebat:

Salut TPU, un notar poate fi si deputat?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate fi, calitatea de parlamentar nu este incompatibila cu cea de notar public, doar ca nu va putea profesa ca notar pe timpul cat Parlamentul este in sesiune.

| Vvistula a răspuns:

Da, un notar poate fi și deputat în România, dar cu anumite condiții. Conform legislației române, nu există o interdicție directă care să împiedice o persoană care exercită profesia de notar să candideze pentru o funcție de parlamentar. Totuși, este important ca notarul să respecte reglementările legale și etice asociate cu ambele funcții.

De asemenea, trebuie să se asigure că își poate îndeplini corespunzător îndatoririle atât ca notar, cât și ca deputat, având în vedere că ambele roluri pot necesita timp și atenție semnificativă.