| MscSilviuCT a întrebat:

Salut TPU! Vin cu o întrebare, ieri mă plimbam cu trotineta electrica pe drum și deodată au ieșit doi câini dintr-o curte și au fugit spre mine din fata, iar eu nemaiputând să opresc trotineta am căzut destul de rău încât m-am julit destul de urât in genunchi, cot și bazin. Oamenii din curtea cărora au ieșit câinii stăteau și se uitau la mine cat timp eu eram pe jos și nu au făcut nimic. Abia după vreo 2 minute m-au întrebat dacă am pățit ceva. Sunt minor și am 16 ani, in astfel de cazuri când nu sunt vinovat ce drepturi am și cum pot proceda? Va rog fara răspunsuri de alea că "ce caut pe drum" că am tot dreptul eu începând deja cursurile de A1.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti reclama la politie si posibil sa fie amendat, proprietarul cainilor este obligat sa nu-i lase singuri afara din curte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, poti reclama proprietarii cainilor.

Insa nu vad ce drepturi crezi ca ai tu ca faci scoala de soferi?