| Loghin0Mihai19 a întrebat:

Salut TPU. Vreau sa ma inscriu la politehnica Timisoara. Eu pot fi scutit de taxa de inscriere pentru ca sunt orfan de mama (ea a murit in 2021) si ideea e ca nu stiu ce optiune sa aleg pe site ul politehnicii pentru ca acolo am cam doar 2 optiuni care ar putea functiona 1) provin dintr-o familie monoparentala. si 2) orfan de ambii parinti. Acum stiu ca raspunsul pare logic dar eu la liceu nu am primit bursa monoparentala ci bursa de orfan si din cate am inteles poate e corect, poate e gresit. In cazul meu ar trebui sa aleg ca sunt orfan de ambii parinti pentru ca scrie destul de eronat pe site. Voi ce spuneti? Sunt cam intr-o graba. In mod normal as fi scos si o adeverinta de la notar cum ca provin dintr-o familie monoparentala ca sa ma pot incadra si acolo, dar nu prea mai am timpul necesar.

1 răspuns:
| adryang78 a răspuns:

Opțiunea 1 - familie monoparentală. Este valabilă și în cazul divorțului, și în cazul decesului unuia din părinți.
Succes!