| Mirceadumb a întrebat:

Salut tuturor. am 17 ani si iau pensie de urmas in valoare de 545 lei. Vreau sa lucrez pe perioada verii si am inteles ca nu se poate cu contract pentru ca imi opreste pensia. Exista vreo lege sau vreo posibilitate sa lucrez fara sa imi ia pensia. nu mi se pare corect pentru ca pensia este de la tatal meu iar eu pentru banii de pe vara muncesc eu. stie cineva vreo solutie? sper sa exista ceva pentru ca nu o sa ma pot descurca doar cu pensia. mai ales ca de acum incep cheltuilile cele mai multe.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce-ai auzit.
Daca iti continui studiile ai dreptul la pensie de urmas pana la terminarea acestora, dar nu mai mult de 26 de ani. Pe tot timpul studiilor poti sa lucrezi in vacante sau sa ai alte venituri, pentru care platesti impozit si sa primesti si pensia de urmas.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intreaba-l pe privat pe Ioandelasal. Este un om in varsta si foarte priceput in asa ceva: http://www.tpu.ro/utilizator/scyw

| mixxjim a răspuns:

Daca esti inca elev poti beneficia de pensia de urmas chiar daca lucrezi, este prevazut in Legea 263/2010, actualizata in 2013, Art. 118 http://legeaz.net/legea-pensiilor/art-118-lege-263-2010
Aici poti vedea si o alta discutie pe acelasi subiect, pe un forum cu raspunsuri de la avocati. http://www.avocatnet.ro/......lariu.html
Ca procedura, sa n-ai surpriza ca cei de la casa de pensii sa "scape din vedere" ultima varianta a legii si sa ai vreo surpriza neplacuta, formuleaza intrebarea in scris la casa de pesnii, ei sunt obligati sa-ti raspunda tot in scris, sa ai de la ei negru pe alb ca nu ti-o anuleaza daca lucrezi temporar, pe perioada verii.
Formulezi ceva de genul "Subsemnatul cutare, cu adresa cutare, CNP cutare (ei au evidenta dupa CNP), fiind elev cls. cutare, beneficiind de pensie de urmas, va rog prin prezenta sa binevoiti a-mi comunica daca, in cazul in care ma angajez temporar pe perioada verii, voi continua sa beneficiez de pensia de urmas pe perioada angajarii, precum si temeiul legal aferent. Cu stima, pui numele intreg si apoi semnatura de mana, data si localitatea.