| ElenaSt2011 a întrebat:

Salut tuturor.

Fratele meu si-a infiintat recent un PFA (pe data de 16 octombrie 2017) si saptamana asta urmeaza sa fie inregistrat si la ANAF.

Deoarece doreste ca de la data de 1 octombrie 2018 sa fie student, iar activitatea de PFA o va suspenda din data de 1 noimebrie 2018, are umatoarea intrebare:

Va putea primi indemnizatia de somaj incepand cu data de 1 noiembrie 2018, avand in vedere ca va avea un an lucrat ca PFA, fiind si student in acelasi timp?

Care este institutia unde se poate interesa cu privire la drepturile pe care le are un somer?

Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

1.Daca,in calitate de PFA, va decide sa incheie si un contract de asigurare pentru somaj pe langa celelalte doua contracte obligatorii(contractul de asigurare la sistemul de pensii si cel al sistemului asigurarilor sociale de sanatate), atunci va primi indemnizatia de somaj. Faptul ca in 2018 va fi student nu ii va afecta cu nimic drepturile pe care le dobandeste platind, timp de 12 luni, contributia pentru somaj, pentru pensie si pentru sanatate.
2. AJOFM( Agentia Judeteana pentru Ocuparea Fortei de Munca) in a carei raza teritoriala isi are domiciliul fratele tau.

p.s. link-uri utile:
*Legea privind sistemul asigurarilor de somaj :http://www.anofm.ro/files/LEGE 76 din 2002, actualizata la 15.06. 2016. pdf
*Norme metodologice pentru aplicarea Legii 76/2002 :http://www.anofm.ro/......202017.pdf
*PFA si contributiile sociale 2017: https://www.avocatnet.ro/......-CASS.html

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca urmeaza studii nu va primi indemnizatia de somaj, mai avand in vedere si faptul ca suspendarea activitatii ca PFA o face el.
Daca nu ma crede se poate interesa la AJOFM (Agentia Judeteana pentru Ocuparea Fortei de Munca) din judetul de domiciliu.