| alexandrunaj a întrebat:

Salut.Un prieten alpinist vrea sa mergem sa escaladam o stanca, el are ceva experienta dar stanca nu e amenajata pentru asa ceva. Cand l-am intrebat daca e legal sa te cateri pe orice stanca nu a stiut sa imi raspunda, el s-a catarat doar in locuri amenajate. Am nevoie de legitimatie, este legal sa ma catar pe ori unde vreau eu? Vreau raspunsuri numai de la alpinisti.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu e proprietate privata sau ceva rezervatie naturala protejata nu am auzit de nicio lege care sa iti interzica asa ceva

| TOP10Litera a răspuns:

Atâta timp cât nu încalci nici o proprietate este voie fiindcă o faci pe riscul tău, dar gândeşte-te foarte bine dacă chiar vrei să faci asta!