| MariusAndrei0123456789 a întrebat:

Salut, va rog frumos dacă ma puteți ajuta cu un răspuns concret. Pe data de 04.07. 2022 am căzut la traseu și mi s-a dat sa mai fac 3 ore. Când ma pot reprograma din nou dacă cele 3 ore le termin joi?
Va mulțumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania, daca ai cazut la proba practica (traseu) este obligatoriu sa mai faci conducere in scoala cel putin 6 ore, nu 3 ore, avand in vedere prevederile Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 12
  (1) Calificativul «admis» la proba teoretică permite susţinerea probei practice în perioada de valabilitate a cursului de pregătire teoretică şi practică prevăzută la art. 36 din Regulamentul de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.391/2006, cu modificările şi completările ulterioare. Pentru candidaţii prevăzuţi la art. 6 alin. (3), calificativul «admis» la proba teoretică este valabil un an de la data înregistrării acestora în aplicaţia informatică de examinare.
  (2) Candidaţii declaraţi «respins» la proba teoretică pot susţine o nouă examinare, cu achitarea taxei corespunzătoare, numai după o perioadă de cel puţin 15 zile de la data declarării ca «respins».
  (3) Candidaţii declaraţi «respins» la proba practică pot fi programaţi pentru susţinerea unei noi probe după o perioadă de cel puţin 15 zile, cu achitarea taxei de examinare şi prezentarea dovezii care atestă efectuarea a cel puţin 6 ore suplimentare de pregătire practică într-o şcoală de conducători auto autorizată. Modelul dovezii este prevăzut în anexa nr. 9.
  (4) Candidaţii care nu s-au prezentat la proba practică pot solicita programarea pentru o nouă probă oricând, dar nu mai târziu de un an de la absolvirea cursului de pregătire teoretică şi practică sau, după caz, de la data înregistrării acestora în aplicaţia informatică de examinare.
  (5) În cazul depăşirii termenului de un an de la data absolvirii cursului de pregătire teoretică şi practică, examinarea pentru obţinerea permisului de conducere este condiţionată de efectuarea unui nou curs de pregătire."
Te poti reprograma de pe acum dar nu vei fi reprogramat decat dupa trecerea a cel putin 15 zile de la data cand ai cazut, de fapt o sa fie o perioada mult mai mare, avand in vedere inghesuiala de la examinare.

| MariusAndrei0123456789 explică (pentru Ioandelasal):

Ok am înțeles toată asta și îți mulțumesc dar polițistul a scris de fata cu mine doar 3 ore

| Ioandelasal a răspuns (pentru MariusAndrei0123456789):

Inseamna ca habar n-avea de prevederile ordinului MAI care reglementeaza examinarea. Tu fa 6 ore si du dovada.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MariusAndrei0123456789):

Politistul a scris probabil 3 sedinte, care sunt cate 2 ore fiecare, deci totalizeaza 6 ore, asa cum cere legea!
Plateste, fa toate cele 6 ore si DUPA 15 zile, mai precis in 20 Iulie 2022 mergi si te reporgrameaza la urmatorul examen de traseu.
Nu uita: sa ai chitanta celor 6 ore facute si platite, ca sa o atasezi la dosar, ca altfel te trimit sa mai faci inca 3 ore, daca nu le-ai completat asa cum cere legea.