| MihaiClaudiu007 a întrebat:

Salut! Vin și eu cu o întrebare.
Vreau sa trec mașină pe numele tatălui mei, dar am 2 amenzi pe numele meu.
Una de 200 și alta de 50.
Oară mă va încurca in momentul in care voi vrea sa o trec pe numele lui.

( Am fost la primărie sa le plătesc și mi-a spus că încă nu a intrat amenda în baza de date )

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da te va incurca, nu o vei putea scoate de la finante de pe numele tau pana nu platesti amenzile

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te incurca deloc, avand in vedere ca in prezent certificatul de atestare fiscala a vanzatorului a fost inlocuit cu inscrierea de catre cumparator la compartimentul de impozite si taxe de la primaria localitatii de domiciliu.
De altfel puteai si poti plati amenzile chiar daca nu au fost trimise la primarie, in baza procesului-verbal de contraventie.

| ArchangelElohim a răspuns:

In caz de accident platesti asigurarea mai mare, dar daca vrei sa treci masina pe numele tatalui tau, o sa ai reducere la asigurare. insa eu nu te sfatuiesc sa treci masina pe numele tatalui tau. eu am patit-o, am cumparat o masina la un pret prea mare de la tatal meu si nu am facut vreun contract de vanzare-cumparare, iar acum vreau sa o vand, e foarte greu pentru ca trebuie imputernicire de vanzare si e foarte dificil de facut.