| James9995 a întrebat:

Salut, vreau sa ma angajez la o firma dar angajatorul imi cere sa ma duc la AJOFM si sa ma inscriu ca si somer neindemnizat. Imi puteti spune va rog ce inseamna asta si de ce trebuie sa ma inscriu? Și cumva ca de ce am nevoie ca acte?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-a cerut asta deoarece, daca angajeaza someri, are unele beneficii, conform L.76/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 77
  Stimularea angajatorilor pentru încadrarea în muncă a şomerilor se realizează prin:
  a) subvenţionarea locurilor de muncă;
  b) acordarea de credite în condiţii avantajoase în vederea creării de noi locuri de muncă;"
Daca esti la prima angajare ai nevoie doar de cartea de identitate si ultimul act de studii si/sau calificare.
Daca ai mai lucrat anterior ai nevoie si de o adeverinta de la ultimul loc de munca.

| James9995 explică (pentru Ioandelasal):

Teoretic sunt la prima angajare, dar practic e a 2-a deoarece la prima contractul a fost mai de formalitate, lucru de care mi-a dat seama mai târziu, și nu știu dacă unde am fost înainte, dacă au cotizat sau dacă au făcut ceva hărtii pentru lunile pe care le-am lucrat. Aceea a fost o firma nașpa unde fiecare coleg în grupul în care lucram era înscris la o alta firma deținut de șef, plata salariilor se făcea în plicuri.

| James9995 explică (pentru James9995):

Și nu mi-o dat nici o hârtie, adeverință sau orice alta hartie ce ar trebui în mod normal sa îți dea când te da afară sau când părăsești firma.

| KovacsB a răspuns:

Pentru ca esti somer dar neinregistrat.
te inregistrezi si stati ii ofera anumite avantaje, cel putin teoretic.
Practic nu ii da nimic, dar incearca si el.