| IonutMontenegro a întrebat:

Salut, vreau sa ma înscriu în armata ca sgp, as vrea sa știu și eu ce înseamnă sporuri, adică undeva scria de exemplu salariu de 2200 lei care se adauga sporuri.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Sunt o grămadă de sporuri - detalii aici

https://lege5.ro/......e-138-1999

problema e să intri - nu te inscrii ci dai CONCURS

| IonutMontenegro explică (pentru sierra1):

Ma scuzați ca va întreb din nou, ce sunt alea sporuri?

| sierra1 a răspuns (pentru IonutMontenegro):

19 ani?

" IonutMontenegro...ce sunt alea sporuri?" - ceva in PLUS la salariu

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sporurile sunt:
- de vechime
- de dispozitiv
- de izolare, daca faci serviciul intr-un loc izolat
- de confindentialitate
- de noapte, daca lucrezi in ture
In functie de specificul unitatii pot fi si alte sporuri.
La acestea se adauga norma de hrana - mai putin in aplicatii unde servesti hrana si in misiuni, daca iei norma de hrana rece de la unitate.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu ti-am prezenat aceste sporuri care nu sunt prevazute in Legea 138, sporuri cu caracter general.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Man, sporurile sunt un fel de plus la salariu. Ai spor de alpinism militar ( dacă ești la vânători de munte sau cercetași) care e 20% dacă îmi aduc aminte bine din salariul tău fără norma de hrana. Tu normal ai salariul minim pe economie dar mai ai o norma de hrana care e în jur de 1400 de lei plus sporurile ( adică x% din salariul minim pe economie). De asta îs salariile asa. Dacă mai ai întrebări spune-mi