| anonim_4396 a întrebat:

Salut vreau sa știu dacă pot sa cumpăr de la proprietar casa în rate gen sa I dau un avans și restul in rate timp de 5 pana 10 ani max o anumita suma pe luna vreau sa știu dacă exista vreo posibilitate de a îmi lua țeapă și cum as putea verifica dacă casa are probleme cu acte și dacă exista vreun proprietar în afar de cel care deține casa

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca proprietarul este de acord poti cumpara casa si in rate, dand un anumit avans, stabilit de comun acord si restul pretului defalcat in rate lunare.
Inainte de cumparare vei verifica actele casei, in special actul de proprietate si inscrierea in Cartea funciara, acolo apar proprietarii casei, solicitand sa-ti prezinte un extras CF.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da se poate face prin notar o astfel de intelegere. Dar e foarte putin probabil sa gasesti pe cineva care sa accepte asa ceva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Poți să faci un contract cu plata în rate, dacă propietarul acceptă asta. 2. Propietatea asupra casei se vede din extrasul de Carte Funciară sau la Cadastru.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Unii isi fac rate la banca pe 30 de ani sa plateasca o casa sau un apartament, si tu in 10 ani crezi ca o poti achita? Sau ai impresia ca proprietarul iti vinde tie o casa pe 10.000 de euro? O casa se vinde peste 100. 000 de euro ai banii acestia? Cîte camere are casa? In ce stare este casa trebuie renovată? Si cit cere proprietarul pe casă? Aceste detalii nu le ai spus? Are curte? Cîti mp? Este casă cu etaj?

| Holiday a răspuns:

Persoanele fizice mai rar vand proprietati imobiliare in rate. In schimb exista dezvoltatori imobiliari care ofera si varianta asta pentru achizitia unei case, sau unui apartament.