| anonim_4396 a întrebat:

Salut,vreau urgent ajutorul vostru.Am lipsit multe zile de la scoala(si azi) iar diriginta a sunat-o pe mama mea ca azi sau maine vine politia sa ma duca la orfelinat.Ce pot face ca sa scap? Dau funda.Va rog ajutati-ma repede.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Stai linistit ca nu exista asa ceva. Nimeni nu te va duce la orfelinat. Dar consecintele lipsirii de la scoala le vei suporta toata viata. Adica pierzi materiile neinvatate, pierzi invatatura, si in felul acesta cand vei fi mare nu vei putea avea o functie inalta cu bani mai multi; ci vei fi nevoit sa muncesti mult si pe bani putini. Si cand vei dori sa ai o familie, o nevasta, copii, o sa doresti sa aduci bani mai multi acasa si nu o sa ai de unde.
Si asta pentru ca te inveti sa lipsesti de la scoala, si aceasta va duce in cele din urma la o neplacere totala de invatatura. O sa iti doresti sa cunosti carte, dar te-ai obisnuit sa nu inveti, sa lipsesti; adica o sa vrei sa inveti dar nu o sa mai poti.
Acum este timpul dezvoltarii capacitatii de a invata. Mai tarziu nu o sa mai poti invata. O sa vrei sa inveti dar nu o sa mai poti.
Poate ca este greu la scoala, dar trebuie sa ne invatam sa trecem peste greutatile acestea. Pentru ca atunci cand o sa fii mare sa poti trece de greutati mai mari decat cele de la scoala. Scoala nu a fost usoara pentru niciun om care astazi se descurca singur in viata.
Te incurajez sa mergi la scoala chiar daca este greu. Noi ne educam numai atunci cand trecem prin greutati. Si greutatile sunt pentru binele nostru. Fara ele nu ne putem dezvolta.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te-a speriat.

| Sn4k3 a răspuns:

Poate ajungi la o familie cu bani si te-ai scoswinking

| Yurisa a răspuns:

Eu zic să îți faci bagajul de pe acum laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Succes. fa-ti bagaju.
O sa fie naspa, un tv la 50 de insi, si va uitati toti la acelasi lucru.
Mancare fara gust, copii mai mari care or sa te bata.
Poate ai noroc si te adopta o familie mai ok, care sa se ocupe mai mult de tine si sa te trimita la scoala laughing))

| ℓαυяα a răspuns:

Nu are cum sa te ducă la orfelinat. Probabil a încercat sa te sperie ca sa nu mai lipsești de la scoala.

| gogu220 a răspuns:

Întrebarea ar fi: de ce nu te duci la şcoală. Ce te deranjează? Ce nu îţi place? Dacă ai ptobleme mai bine vorbeşti mai întâi cu părinţii, şi dacă ei nu găsesc o rezolvare vorbeşte cu diriginta.
Dacă ai impresia că nu te vor înţelege poţi suna la 116 111 E un număr de telefon la care poţi suna si cere sfaturi.
Convorbirea nu se înregistrează şi nu te vor suna înapoi. Le spui doar ce de frământă, nu trebuie să le spui numele şi nici la ce şcoală eşti. Încearcă. Cred că poţi vorbi cu ei si aici. Sunt în lista mea de prieteni.

| CarcotasulVesel a răspuns:

A vrut numai sa te sperie, DE DATA ASTA
insa, sa stii ca poate sa anunte politia, iar politia sa vina si sa investigheze, de ce?
... NU STIU DACA STIAI, dar IN TARA ASTA SCOALA E OBLIGATORIE,
la nivel de lege, nimeni nu incearca sa o impuna legea asta, DAR DACA DIRIGA DA TELEFON LA POLITIE, atunci se schimba situatia

asa ca du-te la scoala si nu mai chiuli

| lilianaadelina a răspuns:

A fost doar o gluma ca sa te sperie, stai linistit ca nu vine nimeni sa te duca la orfelinat.A fost doar sa te ambitioneze si sa te sperie ca sa numai lipsesti mult de la scoala. Poate doar o sa te pedepseasca sau o sa ai o discutie cu mama ta, dar nimic mai mult.

| AnielAn a răspuns:

Nu o sa vina nimeni sa te duca la orfelinat numai daca diriga sau oricine altcineva suna la protectia copilului. Persoana respectiva trebuie sa aiba un motiv si sa spuna de ce a sunat si anume: conditii proaste de trai, lipsa financiara, materiala etc. Daca nu are nimeni motive nu poate sa le zica si chiar daca zic aia nu vin sa te ia pe loc, te ia doar daca vor constata ca tu nu ai conditii de trai asa ca nu au cum. Ca sa nu mai ai parte de asa ceva mai bine te duci la scoala decat sa ai probleme. Succes!