| Cupă_Daniel_1992 a întrebat:

Salut!
Zilele trecute am venit de pe litoral (24.08.) și am uitat să plătesc taxa de pod de la Fetești.
Știu că sancțiunea o primesc automat, pentru că am depășit cele 24 de ore, dar întrebarea e dacă ar fi s-o plătesc azi, în eventualitatea unei viitoare contestații (garantat amenda va veni), aș avea câștig de cauză sau să-mi pun pofta-n cui?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai avea castig de cauza, doar timp pierdut si bani cheltuiti, desi taxa pentru plangerea contraventionala este de doar 20 de lei.

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru Ioandelasal):

Eu am achitat-o acum. Voi lua legătura cu ei și voi vedea ce se va întâmpla, dacă se poate anula amenda. Am verificat pe site-ul lor și apare trecerea neachitată...

| suntserios a răspuns (pentru Cupă_Daniel_1992):

Ce sa anulezi după 3 zile?

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru suntserios):

Mă rog... Dacă vor lua în considerare faptul că totuși am achitat-o

| Violleta2022 a răspuns:

Si mai spuneai ca esti politist cinstit si cunosti legile... dar cu incalcatul lor cum este?

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru Violleta2022):

Doamnă sau ce specimen ai fi, te rog, nu te mai băga în seama cu mine, că ești pe dinafară. Ce treabă are neplata unei taxe de pod cu cunoașterea legilor? Nici măcar judecătorii nu cunosc legile 100% și stau cu Codul Penal pe masă și tu te găsești vorbind aiurea în tren. Fă-i ceva util cu timpul tău!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cupă_Daniel_1992):

"specimen" esti tu ca nici om si nici politist nu poti fi cu asemenea comportament si vocabular.
In plus, sa incerci sa fentezi legea cand faci ilegalitati, este rusinos, mai ales ca ai afirmat pe un forum online ca esti politist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, am patit asemenea, plateste amenda respectiva caci daca nu, cu timpul va veni mult mai mult, nu am platit taxa, si dupa cateva luni s-a facut 1000 de lei

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai bre... Ce amenda creste de 10 ori în câteva luni? Mai taie din ele.