| Anonim53220 a întrebat:

Salutare! Acum cateva luni am depus plangere penala pentru o bicicleta furata. Bunul a fost recuperat si am decis ca nu voi continua urmarirea penala. Iar acum am primit citatie cum ca trebuie sa ma prezint in instanta ca sa "confirm" sau ceva de genul.

Eu nu sunt din orasul judecatoriei si nu prea am cum sa ajung in acea dată. Am sunat iar doamna de acolo mi-a spus ca exista o varianta sa trimit un email si daca se confirma totul nu mai trebuie sa merg. E cineva mai familiar cu procedeul? Chiar ma frustreaza ca declarat renuntarea urmaririi si ma plimba acum aiurea. Ce se intampla daca nu merg? Stiu ca atunci vor avea un mandat ca sa ma ia obligatoriu, dar as vrea sa se reprogrameze data.

Multumesc!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Renuntarea la urmarirea penala trebuie confirmata de catre judecatorul de camera preliminara de la judecatorie, de aceea ai fost citat.
Poti trimite o declaratie autentificata de un notar public sau un mesaj, solicitand confirmarea in lipsa ta si nu mai trebuie sa te prezinti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Trimite email.

| mi25 a răspuns:

1. In primul rand tu nu poti renunta la urmarirea penala. Cel care poate renunta la urmarirea penala este procurorul. (art. 318 C.pr.p.).
2. Nu ai spus care este obiectul judecatii.
a) Daca este pentru renuntarea la urmarirea penala, poti trimite un inscris prin care confirmi ca esti de acord cu aceasta.
b) Daca este pentru judecarea faptei, tu poti trimite un inscris prin care arati ca nu ai pretentii civile, deci nu doresti sa te constitui ca parte civila in proces.
c) Daca esti citat ca cel care a faut plangerea, atunci trebuie sa te prezinti, pentru a confirma sau infirma plangerea in fata completului de judecata. Asta face parte din cercetarea judecatoreasca.

| Sure14 a răspuns:

Hello!
Inteleg ca tu esti persoana vatamata. Dubios ca renunta la urmarirea penala. Asta inseamna ca nu te-ai impacat cu faptuitorul. Sau ca procurorul nu a luat in considerare actul de impacare. Solutia corecta, daca a ajuns in etapa confirmarii renuntarii la urmarirea penala e respingerea renuntarii si clasarea cauzei.
Nu te va aduce nimeni cu mandat de aducere
De altfel, este precizat faptul ca lipsa partilor legal citate nu impiedica desfasurarea sedintei

| Anonim53220 explică (pentru Sure14):

Eu vreau sa renunt la urmarire. Mi-am recuperat bunul, in rest nu ma mai intereseaza nimic, că cine a fost, sa ma "impac", etc

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim53220):

"acum 17 ore | Anonim53220 explică (pentru Sure14):
Eu vreau sa renunt la urmarire. Mi-am recuperat bunul, in rest nu ma mai intereseaza nimic, că cine a fost, sa ma "impac", etc"

Deci ti-ai recuperat bunul furat si nu ti-a mai pasat sa inchizi cazul atunci, prezentandu-te la politie sa declari ca renunti la urmarirea penala.
Asta ti-a adus azi invitatie la proces, ignoranta ta!
Mergi si rezolva-ti problema ca nu se incheie nimic daca nu te prezinti sau nu trimiti document legal, de confirmare a incetarii urmaririi penale.

| Anonim53220 explică (pentru Violleta2022):

Am fost intrebat si am declarat la politie in scris, in document deja. La asta m-am referit prin "am decis ca nu voi continua urmarirea penala". Nu ca mi s-a sculat mie intr-o dimineata ca nu mai am chef?