| AndrewR a întrebat:

Salutare!
Ajutati-ma si pe mine cu sfaturi si pareri.
Care ar fi conditiile de indeplinit ca sa pot intra intr-un concediu paternal, ca si tata, mama ne avand loc de munca?

2 răspunsuri:
| anageorgiana a răspuns:

Te duci la primarie din localitatea unde esti si acolo o sa te sfatuiasca cel mai bine.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conditiile sunt aceleasi, indiferent ca le indeplineste mama sau numai tata, conform OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 2.(1)Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară."
Observi ca este vorba de persoane si nu de mama sau tata, asa ca il poate lua oricare.