| Alfred0703 a întrebat:

Salutare. Am intrat la o facultate in Olanda si vreau sa ma duc acolo cu masina, doar ca nu este pe numele meu. Trebuie sa fie pe numele meu sa pot iesi cu ea din tara sau imi trebuie vreo procura? Tin sa mentionez ca am mai fost in alte tari(Italia, Ungaria, Austria, Slovenia, Croatia) cu masina si nu am avut probleme, dar aici e vorba de o perioada de lunga durata(4 ani).

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de un act care sa ateste ca ai dreptul sa folosesti masina. Cel mai bine este ca proprietarul sa te treaca si pe tine pe certificatul de inmatriculare. De asemenea se poate face si un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta), incheiat la un notar public.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic in spatiul UE nu ai nevoie de procura sau alte asemenea acte.
dar cum tu probabil vei avea rezidenta acolo lucrururile se complica mai ales ca stai o perioada asa lunga. Stiu sigur ca daca masina e pe numele tau va trebui sa o declari si sa platesi impozit pe ea. Daca e pe alt nume trebuie sa te interesezi.

| Alfred0703 explică (pentru suntserios):

Masina este pe numele mamei mele.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iti trebuie procura sau prezenta proprietarului in masina (mereu).
Intereseaza-te daca legislatia olandeza nu interzice pe teritoriul sau circulatia pe timp indelungat a masinilor inmatriculate in alte tari, cum se intampla de exemplu in Italia.