| Euonline a întrebat:

Salutare,
Am nevoie de ajutor.
Eram pe cale sa cumpar un apartament in Bucuresti. Am semnat un antecontract si am platit 4000€ deposit. Eram foarte hotar sa il achizitionez. Problema e ca dupa ca am facut toate verificarile si am semnat antecontractul a venit o furtuna care m-a facut sa ma razgandesc. Am descoperit ca parcarea se inunda, in unele apartamente chiar si ploua, curentul cade direct...

Acum eu nu pot cumpara asa ceva si vanzatorul clar nu doreste sa imi restituie depozitul de 4000€.

In contract scrie ca nu se returneaza sub nici o conditie.

Acum doresc sa aflu daca exista un avocat care ar putea sa ma ajute cu acest aspect. Trebuie sa existe cineva undeva care este familiar cu asemenea cazuri. Sunt dispus sa platesc peste pretul onorariului, celui care ma va ajuta. Dar ideal ar fi dupa ce imi recupereaza banii astia.

Astept orice sfat si recomandare. Multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Singura cale legala este sa dai in judecata vanzatorul, fara o hotarare judecatoreasca de restituire a sumei nimeni nu te poate ajuta la reprimirea sumei.
Dupa obtinerea unei hotarari judecatoresti de obligare a vanzatorului la restituire acesta poate fi executat silit, printr-un executor judecatoresc.
Cauta un avocat specializat in asemenea procese.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pune intrebarea asta pe grupul "avocatul online" de pe Facebook si poate gasesti pe cineva sa te ajute. Dar sa stii ca e foarte greu sa ii recuperezi

| ioana748 a răspuns:

Nu cred ca se mai poate ceva si ar fi de durata oricum.

| eliancodrut a răspuns:

Ba se poate face.
Clauza de a nu se returna sub nici o forma este abuziva.
Defectele sunt vicii ascunse de proprietar, deci a cautat sa te insele. Vanzatorul trebuia sa-ti prezinte aceste lucruri.
Trebuie sa cauti un avocat bun si sa-l dai in judecata.