| Holy97 a întrebat:

Salutare. Am o bicicleta cu motor pe benzina de 49cc. Unii zic ca necesita permis altii nu. Partea interesanta e ca am trecut de zeci de ori pe langa politie chiar stateam la semafor cu ea si nu m-a intrebat nimeni nimic laughing).

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca trece de 25km/h necesita permis si inscriere la primarie.
Altfel dosar penal.

| Holy97 explică (pentru suntserios):

Si cum demonstrează politia ca trece de 25km/h? Eu doar cu 25 merg

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Holy97):

Politia nu demostreaza.

Tu trebuie sa demosterzi asta cu un certificat de omologare emis de RAR / producator in care este trecuta viteza maxima din constructie.

In lipsa acestei omologari nu ai ce cauta pe drumul public cu mopedul respectiv.

| Korkodeln a răspuns (pentru Holy97):

Nu conteaza cu cat mergi, ci ce scrie in cartea tehnica, daca e un produs comercial, daca e ceva artizanal facut de cineva, trebuia inscrisa la RAR si certificata si ei vor elibera o carte tehnica in care e trecuta categoria vehicolului. Asta e tot ce conteza pentru politie daca te controleaza.

Un motor de 49cc trage bine si poate urca mult peste 25Km/h si de obicei limitarile sunt usor de scos, dar cei care o fac risca un dosar penal de care nu scapi usor daca e vreun Garcea zelos si i-se pare ca mergi prea repede si te pune la expertiza.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil circulai cu viteza mai mica de 25 km/h si de aceea nu te-au oprit iar oprit la semafor nu aveau cum sti daca are viteza mai mare sau mai mica de 25 km/h.
Daca depaseste aceasta viteza poate fi asimilata mopedului si ai nevoie de inregistrare la primarie, permis de conducere, cel putin de categoria AM, ITP si asigurare RCA, pentru a circula legal pe drumurile publice.
Daca nu ai cele aratate si circuli pe drumuri publice comiti 2 infractiuni si 2 contraventii.