| Alex00990 a întrebat:

Salutare,
Am o curiozitate. Daca un om emigreaza in alta tara si obtine cetatenie, are dreptul sa candideze pentru functii politice?
Ma intereseaza mai mult in cazult Statelor Unite.
Multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, are dreptul, bineinteles daca indeplineste conditiile prevazute in legile electorale ale statului respectiv.

| darrio2007 a răspuns:

Are dreptul dar cu multa munca si inteligenta.

| Catrice a răspuns:

Stai liniștit ca nu te votează nimeni drept președinte fără o tona de realizări.

| Holiday a răspuns:

Da, poti. Cred ca cel mai cunoscut exemplu e Arnold Schwarzenegger, care dintr-un taranoi austriac a ajuns guvernator in SUA.