| Mariobmb a întrebat:

Salutare, am o întrebare, dacă ma pot angaja la politia locala chiar dacă nu am diploma de bacalaureat? Mulțumesc!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te poti angaja.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a poliţiei locale, aprobata prin HG nr. 1.332/2010, citez:
"ART. 4
  (1) Funcţiile publice din poliţia locală, inclusiv funcţiile publice specifice de poliţist local, în raport cu nivelul studiilor necesare ocupării, se clasifică după cum urmează:
  a) clasa I cuprinde funcţiile publice pentru a căror ocupare sunt necesare studii superioare de lungă durată, absolvite cu diplomă de licenţă sau echivalent;
  b) clasa a II-a cuprinde funcţiile publice pentru a căror ocupare sunt necesare studii superioare de scurtă durată, absolvite cu diplomă;
  c) clasa a III-a cuprinde funcţiile publice pentru a căror ocupare sunt necesare studii liceale, respectiv studii medii liceale, finalizate cu diplomă de bacalaureat.
  (2) Funcţionarii publici din poliţia locală numiţi în funcţiile publice prevăzute pentru clasele a II-a şi a III-a pot ocupa numai funcţii publice de execuţie."

| Werrich a răspuns:

Da, ca om de serviciu sau paznic. Politia Locala este o sectie a Facultatii de Drept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te angajezi si sa nu faci nimic numa sa freci menta, doar din respect pentru cetateni nu te mai gandi la asta, fa ceva util pentru tine si ceilalti, chiar asa varza esti?

| Irinelp a răspuns:

Pentru că tu crezi că localii au diplomă de bacalaureat? În România cei care nu vor să muncească se angajează la locală ( nu poliția locală) că ăștia nu au studii ca să se poată nu-mi polițiști.

| Februar30 a răspuns:

Interesanta intrebarea. Eram gata sa zic ca poti deveni politist si fara bac... dar din pacate nu :)) Mai e aici un tip care intreaba:
https://www.politisti.ro/......acul-luat/
Totusi, cred ca poti sa intri in armata.

| bubu12234 a răspuns:

Eu sunt licentiata in asa ceva, dar degeaba, devreme ce posturi nu sunt, iar atunci cand sunt vor experienta.
daca vrei in politie, recomand sa te pregatesti pentru campina, oradea.

| NoName75 a răspuns:

Si uite, asa se nasc polițiștii locali care își bat joc de cetățeni și nu au nici macar 12 clase
Omule, te rog, din respect pentru noi cetățenii, nu te angaja